H O L K Y S I K O R K Y
o Klárce a o Aničce,jejich mamince a trošku i tatínkovi,veliteli malých hasičů
pozadí blogu: staženo ZDE

Kontakt na autorku blogu - Sikorku tu: SikorkaAlena@seznam.cz


ČISTĚ PRO INFORMACI - NA KLÁRKUNENÍ VYHÁŠENÁ ŽÁDNÁ SBÍRKA!!!!


Ve Zbůchu na respitní péči(o čem to tam vlastně je)

22. září 2009 v 20:03 |  Klárka mrňous

Jednoho krásného dne(byl podzim,babí léto,my po lázních) na kontrole v centru vývojové péče jsme dostali leták o Zbůchu. Brrr, lekla jsem se. To je přece ústav
,no to snad ne.Vždyť se to tak i jmenuje:
ÚSTAV SOCIÁLNÍ PÉČE ZBŮCH
Ale paní doktorka se usmála a povídá:"Tak tohle byste mohli,holky zkusit,je to vlastně taková alternativa lázní (nebo Arpidy-mají téměř stejný program)-ano,je to ústav,ale pro nás maminky a ty naše speciální dětičky,tam pořádají respidní(nebo respitní)no prostě odlehčovací pobyt zaměřený na rehabilitaci a vzdělávání dítěte(no mě to nepřišlo jako odlehčovací pobyt, mě se spíš zdálo,že je to zatěžkávací zkouška:-))))).
Tak jsme neváhali, do Zbůchu zavolaly a objednaly se.
Bylo to tam náročné (jak pro mě,tak pro malou),ale bylo to k něčemu-malá se zlepšila v pohybu a i po mentální stránce udělala pokrok(o malinký krůček,ale pro nás je každý stupínek o který se zlepší,výhra).

A co se ve Zbůchu dělá:
No jsou tam procedury,jako v lázních:
  • cvičení(matka je většinou vykázána za dveře,ale není to nutné)-bobath nebo prostě zdokonalování chůze, nebo trénink rovnováhy,....(nevojtí se,ale mě to nevadí). Jediné co mi trošku chybělo byl reha stůl, na kterém bychom mohly cvičit vojtovku odpoledne(jako v lázních).
  • ergo(je fajn, takový hraníčko s dětma, trénují udržení pozornosti-s tím my máme problém,ač nechodí je to aktivistka a nějaký učení jí nezajímá)
  • hippoterapii(4xza týden, 1x je canisterapii-no prostě hrátky s pejskem- narozdíl od koně jí to bavilo,koně se nebojí,ale sezení na něm jí nijak extra netěší, ale už přitom neječí jak siréna jako zpočátku)
  • bazén(velký,plavali jsme si jak jsme chtěli, přišlo mi to tak trošku na nic)
  • vířivka(ta mi teda nadchla,a jí taky, a pozor, když se dítě bojí velkých bublin, může mít malé, my vyzkoušely oboje).
Pozn:Bazén a vířivka se dá spojit v 1(malý bazének s výřivkou- my využili druhý týden, nemohla jsem s ní do vody- a bylo to lepší, trvalo to 30-35min a dala se nastavit teplota vody,takže neprochladla,a byla nadšená, a taky jsem na ní viděla,že jí vyhovuje,že může jít do minibazénku sama.
  • a magnety(10-15minut,intenzita6-8)
A toto všechno jsme zvládaly do 12.30(no někdy jsme šly na magnety až po "o",tak do 13.)
Kdybych byla chtěla, mohla jsem odcvičit a frčet domů,ale bála jsem se,že by se malá přetahovala, a měla jsem strach aby mi spala po obědě(tady je to potřeba).

  • a od 15ti hodin byla každý den(teda kromě pátku-to se odjíždělo domů) nepovinná keramika(skusily jsme si jí asi tak 5x-modelovala jsem hlavně já, Klárka přihlížela a "komentovala").
Ještě stojí za zmínku,že na keramiku s námi chodily většinou o něco starší "holky",tak kolem 30-40ti let,které tam byly na chráněném bydlení. Klárku měly moc rády(naštěstí malá nemá indikovanou žádnou dietu,takže všechny jí podstrkovaly čokoládičky, sušenčičky,.....no to se ví,že Klárce to nevadilo).
A "holky" děkuju Vám(zvláště Lence) za to jak jste prcka zabavily a já mohla"tvořit"(mě to totiž opravdu bavilo).

No a odpoledne,to jsme tam zůstávaly sami(naše spolubydlící a malý spolupacient-nebo spíš spoluuživatel-jezdili domů-no byly z Plzně,navíc s okrajové části,do Zbůchu to měli ani ne 10km,tak jsem se tomu nedivila,v jejich situaci bysme to dělaly taky tak),tak jsme chodily buď na zahradu ústavu(to měla Klárka moc ráda, tam totiž byly "ústavní" děti,s kterýma si mohla hrát,to jí vyhovovalo).
Ve Zbůchu je totiž kromě ústavu taky speciální a praktická škola(děti tam jsou ubytované na celý týden,ty které mají štěstí,ty si rodiče nebo příbuzní berou na víkendy domů-a pak jsou tam,vlastně ano v ústavě,děti,které nikoho nemají a o které nikdo nestojí-je to smutné, vidět jak touží po rodině a jak ví,že vlastně nemají většinou díky postižení velkou šanci).

Taky jsme se ale občas šly projít po okolí. Prošly jsme Zbůch(čekala jsem,že tu bude alespoň pizzérka nebo cukrárna-ale ne, jsou tu 4hospody-4tá cenová,brrr-,1sekáč,1květinářství,pošta a 1taková větší sámoška-tady mají potraviny,drogerii,drobnosti-i drobet hraček-a řezníka) no nic moc

Taky se dá takovou polní cestou dojít na letiště do Líní(no my jsme holky, nás zas až tak letadla nezajímají,ale šly jsme).
A nedá se jít do lesa-je tam cedule jak hrom-zákaz vstupu-vojenské pásmo-místí starousedlíci se tváří jako by tam žádná cedule nikde nebyla,a do lesa běžně chodí,já přivandrovalec jsem se bála

A 2x jsme si s dětma upekli k večeři na zahradě buřty.

Jinak respitní (rehabilitační)péče ve Zbůchu,je služba která se platí. Výše ceny respit.pobytu záleží na tom jak vysoký je váš příspěvek na péči.
Čím je postižení větší a příspěvek vyšší,tím je i vyšší cena rehabilitace
ale je to asi logické,s víc postiženým dítětem se určitě musí rehabilitovat víc a možná musí mít i víc magnetů, možná bazén i ergo probíhá jinak
My máme 2 stupeň(3je pro malé děti nejvyšší) a platily jsme za ubytování a péči cca 2000 Kč.
A taky snídaně,obědy , večeře a svačiny(my jsme si je nakonec nechaly zrušit)a snídani s večeří jsme si braly jen 1(dávaly veeeliiikánské porce a Klárka snídá jogurt,puding,Kinder - pinguí, bábovku-to na programu neměli) se tam platí.
Za jídlo jsme daly taky kolem 1500 Kč. -- no celých 14dní nás vyšlo na 3200 Kč(takže to šlo)

Ještě si myslím,že stojí za zmínku toto-zavolala jsem do Zbůchu,že k nim chceme na respitní pobyt a oni my poslaly k vyplnění formulář pro naší paní doktorku-stačila jim dětská Mudr. A podle toho nás přijímali (mě s Klárkou).Nebylo žádný běhání po pojišťovně,je,je,je.
Čekací doba byla "chvilku"(žádost jsme podávaly na přelomu února,března a v červnu jsme jely)-a hlavně vyšli mi maximálně vstříct s termínem-chtěla jsem jet posledních 14dní v červnu a opravdu jsem tak jela!!!
To z lázní neznám,tam vždycky čekáme skoro půl roku než nás vezmou a nikdy, zatím opravdu nikdy jsem to neměli tak jak jsem chtěla já.

Jinak jestli chcete vědět co tam všechno mají a jak to vypadá jukněte sem:Ustav sociální péče
(jinak kdyby to náhodou nešlo pustit webová adresa je:www.uspzbuch.cz)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pisarka Pisarka | 23. září 2009 v 0:27 | Reagovat

Dobrý tip!!! Jen ten název - Zbůch - kde k tomu přišel?

2 Tuška Tuška | E-mail | Web | 23. září 2009 v 23:03 | Reagovat

Už tam sand konečně zavolám!!! Jsem neschopná! :-?

3 Alena Alena | E-mail | Web | 24. září 2009 v 6:16 | Reagovat

Tak holky:Šárko,Zbůch je hornické město, Zbůch je tedy zkrácenina Zdař bůch (hornického pozdravu),je to na počest permoníka :-) ,co zachránil horníka(alespoň takhle nějak to měli napsaný na nástěnce :-) ).
Lucko,ne, nejsi neschopná,já taky když nás někam objenávám,tak se odhodlávám, odhodlávám,až vždycky uplyne takový doby-a vy teď toho máte tolik....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama